Povodně a ceny nemovitostí

Povodně a ceny nemovitostí

Je to 15 let od ničivých povodní v roce 2002. Tehdy se staly nemovitosti v zasažených oblastech doslova neprodejné. Jak je to dnes?

Povodně měly vliv na ceny nemovitostí skutečně významný. Vodou bylo postižených 753 obcí, tedy tisíce a tisíce domů. Mnohá povodňová opatření trvala skutečně velmi dlouho, ale dnes už můžeme většinu zábran hodnotit pozitivně. V současnosti dokonce lidé kupují nemovitosti v tzv. záplavových oblastech a nemají jedinou obavu z velké vody. Ceny nemovitostí se v těchto oblastech vrátily na původní úroveň, nebo dokonce zdražily. Takovým případem je třeba pražská čtvrť Karlín. Ta začala před rokem 2002 doslova vzkvétat a povodně její přeměnu pouze urychlily.

Obdobně je na tom část Mělníka, kde se Vltava vlévá do Labe. I zde se ceny nemovitostí vrátily na původní hodnoty a starousedlíci na své Mlazice nedají dopustit. Pokud vznikly v postižených oblastech například tzv. povodňové valy, ceny nemovitostí už povodně významně neovlivňují.

Jak je to dnes s cenami nemovitostí a strachem lidí z velké vody, jsme se zeptali starosty povodněmi proslavených Zálezlic Jiřího Čížka:

„Dnes už jsme chráněni před tisíciletou vodou a obec jsme změnili na krásné místo pro život. Lidé od nás neodcházejí a pokud se stěhují noví lidé, tak bez obav z velké vody. A ceny nemovitostí jsou v podstatě stejné, jako v podobných nezatopených lokalitách.“

Je ale nutné dodat, že existují lokality, které prakticky před velkou vodou chránit nelze. Nedovoluje to jejich umístění vůči řece. Zde jsou ceny v případě prodeje na absolutním minimu či jsou nemovitosti doslova neprodejné.

V případě, že budete prodávat nemovitost v tzv. záplavové oblasti, je dobré se na vhodné strategii domluvit s profesionálním makléřem. Stejně tak se poraďte s odborníkem v případě zájmu o nemovitost v takové lokalitě.

Jen pro zajímavost připomenu, že povodeň z roku 2002 byla jedna z největších událostí svého druhu v historii České republiky. Spolu s povodněmi na Moravě v roce 1997 patří k nejtěžším přírodním katastrofám moderní české historie. Poslední podobná katastrofa se u nás stala před více než 150 lety.

Ivan Horňák
Autor: Ivan Horňák

 

Přeji Vám hezký a dobrý den.

Vítám Vás na webových stránkách REALITY HORŇÁK. Jmenuji se Ivan Horňák, jsem realitní makléř a majitel realitní kanceláře REALITY HORŇÁK. Specializuji na prodej objektů k bydlení a rekreaci na jihu Čech, ale úspěšně jsem prodal desítky nemovitosti i v Praze, ve středních Čechách, na Vysočině a na Plzeňsku.

Podnikám od roku 1996, svou vlastní realitní kancelář jsem založil v březnu roku 2003. Mojí profesí je stavařina - jsem autorizovaným stavitelem pro pozemní stavby a autorizovaným technikem pro požární bezpečnost staveb s platným osvědčením České komory autorizovaných inženýrů a techniků. Jsem držitelem koncese pro tržní oceňování nemovitostí. 

Práce v realitách mě neskutečně baví a naplňuje. Fascinují mě moderní technologie, jejichž prostřednictvím nemovitosti nabízím. Ke každé nemovitosti pořizuji profesionální fotografie, natáčím videoprohlídky, vytvářím home staging (příprava nemovitosti na prodej), vytvářím schématické půdorysy s 360° - panoramatickou fotografickou prezentací a 3D scan prodávané nemovitosti. Abych prodávanou nemovitost představil i ve vztahu k okolí, pořizuji profesionální letecké záběry z dronu. Jsem prvním realitním makléřem v regionu, který úspěšně složil zkoušky u Úřadu pro civilní letectví ČR - jsem řádně registrovaným pilotem kvadrokoptéry, s povolením k provádění leteckých prací.

Chcete rychle, dobře, bezpečně a za nejvyšší možnou cenu prodat svou nemovitost? Chcete, aby byla prezentována těmi nejmodernějšími technologiemi? Chcete, aby Vaše nemovitost měla vlastní stránku a byla na sociálních sítích šířena rychlostí blesku se zaměřením na tu správnou cílovou skupinu zájemců?

Neváhejte a cinkněte mi. Pojďme si posedět u dobré kávy a při nezávazném rozhovoru probrat možnosti prodeje Vaší nemovitosti. 

Kávu samozřejmě platím já, těším se na Vás :-)

Ivan Horňák