Každý čtvrtý klient s hypotékou by dnes již sítem neprošel…

Každý čtvrtý klient s hypotékou by dnes již sítem neprošel…

Každý čtvrtý klient s hypotékou by dnes již sítem neprošel…

 – i tady je totiž zřejmé, že se „něco děje“. Banky – a nejen v Česku, zpřísňují podmínky pro přiznání hypotečního úvěru. Důvodem je obava z „přehřátí trhu“. Banky se u klientů obávají ztráty schopnosti hypotéku splácet. Dokonce bylo řečeno, že až 25 % lidí, kteří vloni získali hypoteční úvěr, by jej letos už nedostali – 25 %, tedy každý čtvrtý…

Ptáte se proč?

Zvyšuje se zadluženost lidí v poměru k příjmům. Každému klientovi musí po úhradě splátky hypotečního úvěru, s ním spojeného pojištění a dalších povinných plateb, zůstat určitá „minimální“ částka „na žití“. A tato částka se u klientů neúměrně snižuje. 

Postupně se také prodlužuje doba, po kterou hodlají klienti úvěr splácet. Jen za poslední rok se průměrná doba splácení hypotéky (dosud 25,5 roku) protáhla téměř o dvanáct měsíců. 63 % žadatelů si pořídilo úvěr na nejdelší možnou dobu splácení, tedy na 30 let. 

A nyní přichází logická reakce národní banky. Ve snaze zamezit poskytování úvěrů „rizikovým“ klientům, banka zvýšila úrokovou míru, čímž se tedy navyšuje i cena půjčených peněz. Úroková sazba je nyní nejvyšší za poslední dva roky. I díky tomuto opatření se počet poskytnutých hypotečních úvěrů snižuje. 

Co to znamená, když chcete prodávat? 

Pomalu a nenápadně tak končí nejlepší období na prodej nemovitosti za posledních několik let. Předpokládá se, že hypotéka bude dostupnější pro menší skupinu žadatelů, a když už úvěr přece jen dostanou, banka jim půjčí menší částku. Počet „koupěchtivců“ se tak bude do budoucna snižovat a hůře se budou financovat zejména ty „drahé“ nemovitosti.

Pokud tedy zvažujete prodej té Vaší nemovitosti a ještě stále „číháte“ na tu nejvhodnější dobu, pak si dovoluji říci, že ta doba je tu právě teď. Další váhání už nedoporučuji…

S prodejem nemovitostí Vám velmi rád pomůžu. Za patnáct let v realitách jsem prodal už 406 nemovitostí.

Chcete rychle, dobře a bezpečně prodat svou nemovitost za nejvyšší možnou cenu? Neváhejte mě kontaktovat.

Ivan Horňák, realitní specialista pro jižní Čechy

tel: 603 236 139

e-mail: reality@realityhornak.cz

Ivan Horňák
Autor: Ivan Horňák

 

Přeji Vám hezký a dobrý den.

Vítám Vás na svých webových stránkách. Jmenuji se Ivan Horňák, jsem realitní makléř a majitel realitní kanceláře REALITY HORŇÁK. Specializuji na prodej objektů k bydlení a rekreaci na jihu Čech, úspěšně jsem prodal nemovitosti i v Praze, ve středních Čechách, na Vysočině a na Plzeňsku. Za šestnáct let na realitním trhu jsem prodal už 436 nemovitostí. 

Jsem autorizovaným stavitelem pro pozemní stavby a autorizovaným technikem pro požární bezpečnost staveb s platným osvědčením České komory autorizovaných inženýrů a techniků. Jsem držitelem koncese pro tržní oceňování nemovitostí.

Práce v realitách mě baví a naplňuje. Fascinují mě moderní technologie, jejichž prostřednictvím nemovitosti nabízím. Ke každé nemovitosti pořizuji profesionální fotografie, natáčím videoprohlídky, vytvářím Home Staging, vytvářím schématické půdorysy s 360° fotografickou prezentací a 3D scan prodávané nemovitosti. Abych prodávanou nemovitost představil i ve vztahu k okolí, pořizuji profesionální letecké záběry z dronu. V současné době jsem jediným realitním specialistou v regionu, který úspěšně složil zkoušky u Úřadu pro civilní letectví ČR - jsem řádně registrovaným pilotem kvadrokoptéry, s povolením k provádění leteckých prací.

Chcete rychle, dobře, bezpečně a za nejvyšší možnou cenu prodat svou nemovitost?

Chcete, aby byla prezentována těmi nejmodernějšími technologiemi?

Neváhejte a cinkněte mi. Přijměte laskavě moje pozvání na posezení u dobré kávičky a na nezávazné popovídání.

Těším se na Vás :-)

 

 

E-book zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů

E-book zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů