Mámo, koupíme si mobilheim!
Popularita mobilhaimů domů očividně narůstá. Je to bezesporu bezva řešení rekreačního objektu, ale rozhodně není problém touto formou vyřešit i vlastní trvalé bydlení - ostatně známe to hlavně z "emerických" filmů. Důvod vzrůstající obliby je nasnadě - nízká pořizovací cena, poměrně slušný komfort bydlení - teda za předpokladu že v domě na kolech nechceme bydlet i s tchýní, babičkou, tetou z Prešova a finanční a sexuální poradkyní :-)
No jo, ale co na to "ouřady"?
Mobilhaim je (ať už se nám to líbí, anebo ne) výrobek plnící funkci stavby a vůbec tedy není důležité, zda jde o mobilní dům vybavený tažnou ojí a koly, anebo o modulový dům, který nám na parcelu frkne jeřáb. A výrobek plnící funkci stavby je výrobkem, zcela jednoznačně spadajícím pod kuratelu stavebního zákona - ať už se nám to líbí, anebo ne :-) – sakra, tuhle úvahu už tu někde mám… J
A ať už má být náš mobilní miláček využíván pro bydlení, anebo pro rekreaci (ostatně na co jiného bychom ho tedy pořizovali...), vztahují se na něj stejná pravidla jako na stavbu rodinného domu. A tato pravidla nám do mobilního domečku budou kafrat zejména z hlediska světlé výšky místnosti, šířky chodby, energetické náročnosti, plochy místností atd., atd. Krom toho musí naše plechovka na kolech splňovat i hygienické normy a předpisy o požární bezpečnosti… (a jestli ho postavíte na kopci, tak i nárokům bezpečnosti letového provozu J). Ještě Vás ten článek baví? J
Tak tedy – jak na to?
Přímo stavební povolení na mobilhaim potřeba není, … ALE vyřízení povolení se nevyhnete (teda, to je věta za všechny prachy…). Umístění našeho pojízdného domečku na parcele vyžaduje souhlas stavebního úřadu, musí být v souladu s uzemním plánováním. Vaše první kroky tedy povedou na stavební úřad – jde tam samozřejmě s naším mobilním baráčkem i přijet, ale to z taktických důvodů nedoporučuji…
Příslušnému stavebnímu úřadu předložíte žádost o vydání územního souhlasu, doložíte vlastnické (či jiné) právo k pozemku a něco lejster k mobilnímu domu. Vyplníte nějaký ten formulář a budete postupovat dle pokynů stavebních referentů. Někde je to radost, jinde… Například na Bechyňském stavebním úřadě vám velmi milé a ochotné dámy docela určitě poradí, dokonce s Vámi vyplní i nějaký ten formulář, na Týnském vám nepomůže ani bůh – a to je kostel hned v sousedství…
Zhruba za měsíc (tam, kde toho mají úřednice skutečně hodně – za dva) to vypukne. Přijde Vám papííír - územní souhlas! A po řácké oslavě tedy můžete mobilní dům usadit na pozemek a společně s rozvětvenou rodinou ho začít užívat. Kolaudace netřeba, katastr nemovitostí neřešte.
Nemám na to prašule, co s tím?
Ani zde netřeba zoufat. I na našem trhu už se začínají objevovat mobildomy, které je možné zkolaudovat jako skutečnou stavbu a pak tedy na ně získat i číslo popisné. V takovém případě se jedná skutečně o nemovitost, na kterou lze čerpat i hypoteční úvěr. Na takový dům se vztahují i předpisy ohledně daně z nabytí nemovité věci (ostatně, proč našemu státu nedat čtyři procenta za to, že jste si pořídili bydlení, že? J) a daně z nemovitých věcí.
Co říci závěrem?
Ano. Mobilhaim je cesta. V našich krajích docela určitě k rekreaci, ale doba, kdy takto budeme ochotni i bydlet, se docela určitě blíží. Budete-li o mobilhaimu vážně uvažovat, rozhodně k tomu přistupujte s rozmyslem a záměr dopředu konzultujte se stavebním úřadem. I zde lze jenom doporučit spolupráci s odborníkem. Budete-li mít zájem, cinkněte mi. Jsem nejen Váš realitní makléř, ale i autorizovaný stavitel pro pozemní stavby a autorizovaný technik pro požární bezpečnost staveb (fakt o tom něco vím J).
Ivan Horňák