Nemovitosti a věcná břemena
Věcné břemeno, služebnost. Obecně jsou tyto pojmy v povědomí každého z nás, ale jsme si jisti tím, že jim dostatečně rozumíme?
Občanský zákoník dělí věcná břemena na služebnosti a reálná břemena. Nejčastěji se s nimi setkáváme právě při prodeji, či koupi nemovitostí. V oddílu "C" listu vlastnictví najdeme omezení vlastnického práva a tedy i věcná břemena.
Věcné břemeno je popsaná povinnost, kterou je vlastník nemovitosti omezen ve výkonu svého vlastnického práva. Povinnost je přesně definována - jedné straně slouží, druhá jí musí strpět. Věcná břemena vznikají nejčastěji smlouvou, ale zřízena můžou být také na základě závěti či dohody dědiců, pravomocným rozhodnutím příslušného orgánu nebo ze zákona. Mezi příklady věcných břemen patří například právo chůze a jizdy přes pozemek, vedení inženýrských sítí, či doživotní užívání nemovitosti jinou osobou.
Specifikaci věcného břemene je rozhodně vhodné zjistit dopředu, abyste předešli nepříjemným překvapením. Některá z věcných břemen zásadně ovlivňují prodejnost nemovitostí a můžou být způsobilá zcela diskvalifikovat možnost financování hypotečním úvěrem. Na listu vlastnictví přesnou specifikaci a rozsah věcného břemene nevyčtete. Proto je nezbytně nutné zajistit si listinu, kterou bylo věcné břemeno zřízeno. Buď přímo od prodávajícího, anebo ze sbírky listin v katastru nemovitostí. V tomto smyslu doporučuji pečlivě číst i nabývací tituly. Nepřesností v podání návrhu na vklad práva do katastru nemovitostí se na věcné břemeno v zápisu do katastru nemovitostí může "zapomenout" a pak je najednou na světě velmi nepříjemné překvapení.
Věcné břemeno zaniká smrtí fyzické osoby nebo zánikem právnické osoby, pokud je s ní věcné břemeno spojeno, případně i tehdy, nastanou-li změny, které výkon věcného břemena znemožní.
Uplatnění zániku věcného břemene je podmíněno vkladem práva do katastru nemovitostí a spoplatněno správním poplatkem 2.000,- Kč. Zejména ve vztahu k zemřelým příbuzným je to pak další bolestivá nenasytnost přebubřelé administrativy státu - bohužel.
U soudu je možné zažádat i o omezení, anebo úplné zrušení věcného břemene. Samozřejmě za přiměřenou náhradu. Uplatňováno může být tehdy, vznikne-li hrubý nepoměr mezi břemenem stanovenou povinností povinného a výhodou oprávněné osoby.
Právo odpovídající věcnému břemeni se může i promlčet, pokud není vykonáváno po dobu deseti let.
Oblast věcnéhých břemen je další nejednoduchou a nejednoznačnou oblastí, s níž se můžete v realitách setkat. Aprávě proto se zde vyplatí spolupráce s realitním specialistou, který se realitám věnuje dlouhodobě na vysoké profesní úrovni.
A tak tedy neváhejte, cinkněte mi a mrkneme se na to společně :-)