Pojistit, či nepojistit?
Pořídili jste si vlastní bydlení, vložili do něj mnoho prostředků a teď si možná říkáte: „už ani korunu!“ Ale pozor, není šetření jako šetření a jedinou chybnou úvahou v tomto směru můžete o statisíce, až miliony…
A o čem, že je řeč? Samozřejmě o pojištění nemovitostí.
Pojistka – žádný módní výstřelek...
Pojištění nemovitostí je velmi starou záležitostí. Vzniklo už ve středověku jako reakce na častý výskyt požárů, které mnohdy zničily celá města a představovaly tak pro obyvatele obrovskou hrozbu.
Postupem času se nabídka pojištění rozšiřovala i na další pojistitelná rizika.V dnešní době pojišťovny nabízejí ochranu skoro před čímkoliv si dovedete představit: požár, výbuch, úder blesku, pád letadla, vichřice, krupobití, zemětřesení, pád stromu, povodeň, záplava, voda z vodovodního zařízení, tíha sněhu, krádež, vloupání, vandalismus, náraz vozidla a jiné…
Pojistit nemovitost nebo domácnost?
Lidé často řeší, zda pojistit nemovitost bez domácnosti, anebo domácnost bez nemovitosti. Kterou z těchto dvou možností si vybrat? Pojištění nemovitosti se týká příslušenství pevně spjatých s budovou, tj. obvodové zdi, okna, dveře, podlahy nebo radiátory. Pojištění domácnosti v sobě zahrnuje veškeré vybavení domu nebo bytu, tedy zjednodušeně řečeno to, co leží v prostoru volně, jako je nábytek, koberce, elektronika, osobní věci. To znamená, že pokud si sjednáte pouze pojištění nemovitosti a v případě požáru vám pojišťovna uhradí škodu způsobenou na budově, ze svých finančních prostředků budete muset nakoupit celé zařízení domácnosti. To protože jste neměli uzavřenou pojistku na domácnost.
Jste-li majitelem nemovitosti, pak tedy zbytečně nepřemýšlejte a zvolte kombinaci obou možností.
Jste-li nájemcem, jistě postačí pojištění domácnosti, nemovitost jako taková je pojištěna majitelem – pronajímatelem.
Uzavřít pojistku můžete nejen na stávající nemovitost, ale také na nově budovanou. Pokud tedy stavíte, nemusíte čekat, až bude stavba hotová. Kromě rodinných domů a bytů si dále můžete nechat pojistit bytový a činžovní dům, chalupu nebo chatu i půdní vestavbu. Garáž, zahradní domek, bazén nebo oplocení můžou být pojištěné jako stavby vedlejší.
Tak tedy pojistit, ale na jakou cenu?
Pojišťovny vám často nabídnou hned tři možnosti – cenu novou, časovou a obvyklou. Nová cena je ta, za kterou si budete moct pořídit v daném místě nové bydlení. Tato cena přitom vůbec nemusí odpovídat pořizovací ceně vaší původní nemovitosti. Je to tedy i nejdražší varianta. Časová cena představuje hodnotu vaší nemovitosti či domácnosti těsně před vznikem pojistné události. Započítává se do ní opotřebení způsobené dobou užívání. A konečně obvyklou cenou se rozumí taková cena, za niž by bylo možné pojištěnou nemovitost prodat.
Stejně jako při prodeji nemovitosti, i zde je na místě vyhledat skutečného odborníka, rozhodně tedy doporučuji profesionálního pojišťovacího zprostředkovatele – internetový automat není jistě „to pravé ořechové“. Profesionál Vám představí nejen klady pojistné smlouvy, ale upozorní vás i na případné nedostatky, abyste v případě vzniku pojistné události nebyli ze strany pojišťovny nepříjemně překvapeni.
S pojistkami nemovitostí Vám já osobně úplně přesně neporadím, ale rád Vám doporučím skutečného „profíka“. Váš majetek si profesionální péči dozajista zaslouží – vložili jste do něj své (často celoživotní) prostředky. A tak nejen v případě prodeje, ale i při pojišťování svého majetku hledejte člověka z masa a kostí, odborníka v oboru, skutečného profesionála.
Nebo se snad domníváte, že služby profesionála jsou drahé? Tak počkejte jak dopadnete, až si najmete amatéra…“
Budete-li Vy osobně, Vaši přátelé, kamarádi nebo příbuzní uvažovat o prodeji té Vaší nemovitosti, rád se stanu profesionálem ve Vašich službách.
V úctě Ivan Horňák